חוסר הבנה – חוסר יכולת או חוסר רצון?

אני שמאלני. הנה, אמרתי את זה. אם לדייק, אני שמאלני בדעותי המדיניות ובעל דעות כלכליות מעט אקלקטיות (אין אף מפלגה שפעולותיה תואמות את דעותי הכלכליות). אבל זה לא משנה. אני ממוקם בצד השמאלי של המפה הפוליטית במדינת ישראל, וכאחד כזה, אני מוקף בתיבת תהודה של דעות השמאל.
אם אינכם מוקפים באותו הסוג של תיבת תהודה, אתם יכולים להפסיק לקרוא עכשיו, הפוסט הזה לא באמת מיועד לכם.

היום, ערב הבחירות לנשיאות ארצות הברית, נתקלתי בפוסט של חבר פייסבוק שמתלונן על כך שאינו מבין את אנשי הימין בארץ שמשוועים לנצחונו של טראמפ. הפוסט הזה הקפיץ אצלי פיוז. הוא היה מנוסח באופן שאינו מאפשר לקבל הסבר, שבבירור יגרום לתיבה להדהד בחזרה: לא מובן, באמת לא מובן. לאחר דיון הבנתי שמדובר בפוסט שמטרתו להביע תסכול, לא לקבל הסבר. אבל הפיוז כבר קפץ.

לפני הבחירות בארץ שמעתי עוד ועוד אנשים שלא מבינים למה אנשים מצביעים ביבי (כלומר, ליכוד). לדבריהם, זה חייב לנבוע מטפשות, מבורות, מחוסר הבנת המציאות או מסוג מוזר של התאהבות. אותן דעות נשמעות עכשיו מכיוונים מסויימים אודות מצביעי טראמפ. האם סביר שכרבע מהמצביעים בישראל טיפשים? שקרוב לחצי מאוכלוסיית ארה"ב (לפי הסקרים) טיפשים? כן, אבל רק מידי פעם. רבים באוכלוסיה טיפשים מפעם לפעם, אבל לא עד כדי כך ולא בהתמדה המרשימה הדרושה על מנת לדבוק בטפשות לאורך זמן כה רב. זו אינה הסיבה לתמיכה בביבי (כלומר, בליכוד) או בטראמפ. יש סיבות לתמוך בביבי (כלומר, בליכוד) ויש סיבות לתמוך בטראמפ. אנחנו פשוט לא מבינים אותן.

אל דאגה, אינני הולך להסביר מהן הסיבות. אינני מבין אותן מספיק על מנת להסביר מהן. זה בכלל לא הנושא. הנושא הוא חוסר ההבנה והשאלה שבכותרת הרשומה: האם חוסר ההבנה נובע מחוסר יכולת להבין או מחוסר רצון להבין? התחושה שלי, שמבוססת אך ורק על ספקולציות שהעלתי במוחי לאחר בהייה ממושכת בפייסבוק, היא שמדובר בחוסר רצון להבין. התלונות על חוסר ההבנה של הצד השני, בין אם במכוון ובין אם לא, מנוסחות, ברובן המכריע, באופן שלא יביא הסבר מהצד השני, אלא אמפתיה מהשותפים לחוסר ההבנה. והתיבה מהדהדת: לא מובן, באמת לא מובן.
מנגד, מסתמן שאותם מתלוננים רוצים לשכנע תומכים של הצד השני לעבור צד, ואף פועלים על מנת להשיג את זה. אבל, איך אפשר לשכנע את מי שלא מבינים? איך אפשר לגרום אפילו להקשבה? אין לי מושג. בגלל זה אני חושב שכדאי, קודם כל, להבין את מי שרוצים לשכנע.

הפוסט הזה בכלל לא רלוונטי עכשיו, לפחות פוליטית. זה לא הזמן לשכנועים פוליטיים. אנחנו לא לפני מערכת בחירות בארץ והדיונים הפוליטיים שמתרחשים במעגלינו החברתיים בימינו תיאורטיים למדי. אז הבקשה שלי היא למערכת הבחירות הבאה (שאולי תהיה ב-2019 ואולי קודם), אבל גם לכל מצב אחר בו אתם מנסים לשכנע: הבינו את הקהל שאתם מנסים לשכנע, שאלו אותו שאלות, הקשיבו לו באמת. רק אז, נסו לשכנע אותו.

אני מקווה ששכנעתי אתכם.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s